Oblíbená máta nesmí chybět! Pěstujte ji v zahradě či v květináči

Hotovou rostlinku koupíte běžně na trzích, v zahradních centrech, ale i v supermarketech. Můžete si ji však vypěstovat i ze semínek. Na výběr máte řadu zajímavých odrůd.

Máta je mrazuvzdorná rostlinka. Má ráda propustnou vápenatou půdu, bohatou na živiny a humus. Vyhovuje jí světlé či polostinné a vlhké stanoviště. Je třeba ji často zaštipovat nebo řezat, čímž se podpoří růst nových výhonků. Kvete od června do září a dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Je velmi invazivní. Pokud ji neudržíte pod kontrolou, rozroste se po celé zahradě. V květináčích ji také nesaďte do společných výsadeb, neboť by mohla ostatní rostlinky utiskovat.
máta peprná

Účinky

Máta je i jedna z nejznámějších léčivek. Má protizánětlivý a antiseptický účinek. Využívá se při zánětech sliznice ústní dutiny a horních cest dýchacích. Prospěšně působí i na centrální nervový systém. Je nepřekonatelná, pokud jde o problémy se žaludkem a se střevy. Odstraňuje křeče a tlumí nadýmání. Čaj z ní příjemně osvěží během horkého dne a dobře působí i proti cestovní nevolnosti.

Rozmnožování

Mátu velmi snadno rozmnožíte řízkováním, oddenky i dělením starších rostlin.
listy máty

Nemoci a škůdci

Máta je náchylná zejména na houbovité onemocnění, jako je rez mátová (Puccinia menthae). Je to houba, napadený porost musíte zkosit a použít fungicidní postřik. Další nepříjemnou chorobou, která způsobí na lístečku rostlinky bílé skvrny, je septorióza máty (Septoria menthicola). Při tomto onemocnění mátě nic nepomůže a je třeba porost odstranit a spálit. Napadají ji i mšice či brouci mandelinky mátové.

Tipy na zajímavé odrůdy

 

Banánová máta 'Banana'

Kombinace vůně mentolu a banánu. Obsahuje velmi málo mentolu, proto se využívá zejména do sladkých jídel a jemných čajových směsí. Pochází z Francie, je nižšího vzrůstu, listy jsou světle zelené barvy a mají jemné chloupky.

Čokoládová máta 'Chocolate'

Má tmavozelené lesklé listy, jejichž rub má tmavočervený odstín a jsou originální dekorací. S kouzelnou vůní hořké čokolády se dokonale hodí do dezertů, netypického mojita či do relaxační koupele.